Haber

İngiliz basınından Kılıçdaroğlu analizi: Erdoğan’ın hakimiyetini azaltır

14 Mayıs seçimlerine sayılı günler kala İngiliz The Times gazetesi, Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu hakkında bir analiz yayınladı. Dünya basını Türkiye’deki seçim sürecini yakından takip ederken The Times gazetesi Nevşehir Hacıbektaş’a giderek nabzını tuttu.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun geçen hafta ‘Alevi’ başlığıyla paylaştığı görüntünün ardından Hacıbektaş’a giden Hannah Lucinda Smith, “Kılıçdaroğlu tabuyu yıktı” diye yazdı. “Daha laik bir vizyon sunan rakibi karşısında Sünni seçmen artık Erdoğan’ı kurtaramayacak” sözlerinin yer aldığı analizde, “Kılıçdaroğlu sosyal medya videosunda bu konuyu gündeme getirdi. ana akım medya bunu görmezden geldi, video Twitter’da 30 milyon kez görüntülendi.

‘ERDOĞAN SAĞLIK BÖLÜMÜNÜ KULLANDI’

“Erdoğan son 20 yılda mezhepleri ve servet dağılımını Anadolu toplumunun dokusuna yerleştirmek için kullandı” olarak adlandırılan “Rakip hacı, Erdoğan’ın muhafazakarlar üzerindeki hakimiyetini azaltıyor” başlıklı analizde, “Alevi mahalleleri, “Alevi mahalleleri, 2000’li yıllardan beri Anadolu toplumunun dokusuna yerleşiyor. ihmal”: “Yardım, AK Parti’ye oy verin”. “Nüfusun ağırlıklı olarak Sünni muhafazakar olduğu bölgelere yönlendiriliyor. Muhalefete oy verme eğiliminde olan Alevi mahalleleri ihmal ediliyor.”

VATANDAŞ SOKAKTA KONUŞMAKTAN KORKUYOR’

CHP Nevşehir İl Başkanı Tayfun Ceyhan, ‘zor bir mücadeleyle karşı karşıya olduklarını’ belirterek, “Vatandaş korkuyor, çok korkuyor. Sokağa çıktığımızda bizimle konuşmaktan çekiniyorlar” dedi.

Gazeteye konuşan Selçuk Üniversitesi Uluslararası Tahviller Bölümü Öğretim Üyesi Nezir Akyesilmen, Erdoğan’ın ‘Sünni seçmene güvendiğini’ belirterek, “Pek çoğunu kamuda üst düzey pozisyonlara yerleştiriyor. Ve bu döngü kendini tekrar ediyor.”

‘DİNLİ BİR NESİL YETİŞTİRMEK İÇİN AKTİF BİR POLİTİKA İZLEYİN’

Adana Üniversitesi’nden Volkan Ertit şu ifadeleri kullandı: “Erdoğan, özellikle 2010’lu yıllardan itibaren daha dindar bir nesil ve toplum yetiştirmek için aktif bir politika izledi. Bu politikalardan bazıları kesinlikle ona oy veren dini grupları memnun etmek içindi. Ancak geldiğimiz noktada yeni neslin Erdoğan’ın istediği gibi dönüşmediğini düşünüyorum.”

Hacıbektaş’ta bir taksi şoförü “Tek liderle 20 yıl çok fazla” dedi, “Ekonomi kötü. Yeni fikirleri olan birine ihtiyacımız var.” (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu