Haber

Kudüs Latin Patriği’nden “İsrail’de Hristiyanlara karşı artan nefret eylemlerine” tepki

Kudüs Latin Patriği Başpiskopos Pierbattista Pizzaballa, Kudüs’te “Hıristiyanlara zarar veren her türlü sabotajı” kınadı.

Pizzaballa yaptığı yazılı açıklamada, Hristiyanlığın kutsal yolu Via Dolorosa’nın ikinci durağı olan Hz. İsa tarafından cezalandırıldığına inanılan Yargı Kilisesi’ne dün sabah saatlerinde fanatik bir Yahudi saldırısı düzenlendiğini hatırlattı. İşgal altındaki Doğu Kudüs’ün Eski Şehri.

Bu saldırının son haftalarda meydana gelen beşinci olay olduğuna işaret eden Pizzaballa, geçen hafta bazı turistlerin Yeni Kapı’dan giren Yahudilerin akınına uğradığını kaydetti.

Pizzaballa, söz konusu Yahudi grubun “kutsal topraklardaki bir manastırın yakınında sabotaj eylemleri gerçekleştirdiğini, sandalye ve masa fırlattığını, Hristiyan mahallesini savaş alanına çevirdiğini” belirtti.

Yaklaşık iki hafta önce Ermeni mahallesindeki bir manastırın duvarlarında “Hıristiyanlara Ölüm” yazdığını, Kudüs’te bir Hristiyan mezarlığının ve kilise olarak kullanılan binaların yıkıldığını kaydeden Pizzaballa, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“İsrail’deki Hristiyan topluma yönelik bu tehlikeli nefret ve şiddet eylemlerini büyük bir endişeyle takip ediyor ve şiddetle kınıyoruz. İsrail’in mevcut siyasi ortamında ayrımcılığın ve şiddetin yasallaşmasının, Hristiyanlara yönelik nefret ve şiddet eylemlerine dönüşmesi tesadüf değil. .”

Pizzaballa, İsrail hükümetini ve tüm güvenlik yetkililerini “tüm toplulukların güvenliğini sağlamak, dini azınlıkları korumak ve dini hoşgörüsüzlüğü ortadan kaldırmak için kararlı bir şekilde çalışmaya” çağırdı.

Tarihi kiliseye saldırı

Dün sabah, işgal altındaki Doğu Kudüs’ün Eski Kent bölgesinde, Hristiyanlık için kutsal olan Via Dolorosa’nın ikinci durağı olan İsa Mesih’in cezası olduğuna inanılan Yargı Kilisesi’ne dün sabah fanatik bir Yahudi saldırdı.

Kiliseye sapladığı çekiçle İsa Mesih’in heykeline zarar veren fanatik Yahudi, kilise yetkilileri tarafından etkisiz hale getirildi.

Saldırganı durduran güvenlik görevlisi Majid Rşık, bu kişiyi daha önce gördüğünü ve fanatik bir Yahudi olduğunu söylerken, İsrail polisi saldırganı “Amerikalı turist” olarak nitelendirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu