Haber

Kuzey Kore’de bilinmeyen hastalık alarmı: Başşehir 5 gün karantinaya alındı

Kuzey Kore’de henüz belirlenemeyen bir hastalık nedeniyle başkentte 5 gün karantina ilan edildi. Yetkililer, olay sayısındaki artışın önüne geçmek için başkentte sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini duyurdu.

İNSANLAR GIDA STOKU YAPTI

Hastalığın türü henüz belirlenemezken, başkent sakinlerinden günde birkaç kez ateşlerini ölçmeleri istendi. Yerel basında çıkan haberlerde, Pyongyang’da halkın 5 günlük sokağa çıkma yasağının uzatılması ihtimaline karşı yiyecek stokladığı belirtildi.

YABANCI ÇALIŞANLARA OFİSTE KALMA ÇAĞRISI

Pyongyong’daki Rusya Büyükelçiliği’nin Facebook sayfasından paylaşılan bir mesajda, “salgınla mücadele için özel bir dönem oluşturulduğu” belirtilirken, yabancı delegasyonlardan çalışanlarını ofiste tutmaları istendi.

Talimatta ayrıca vatandaşlardan günde 4 kez ateşlerini ölçmelerinin istendiği ve sonucu telefonla hastaneye bildirmeleri istendi.

Kuzey Kore mandası Covid-19’dan bahsetmedi, ancak “kış aylarında tekrarlayan grip ve diğer solunum yolu hastalıkları vakalarındaki artışa” atıfta bulundu. Ülkenin diğer bölgelerinde yeni sokağa çıkma yasaklarının uygulanıp uygulanmadığı bilinmiyor. Kuzey Kore’de ilk Covid-19 olayı Mayıs 2022’de açıklanırken, Ağustos ayında salgına karşı zafer ilan edilmişti.

KAYNAK: EURONEWS

kangal-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu