Haber

Sahte reklamlara ilişkin düzenleme yarın yürürlüğe giriyor

ANKARA (İGFA) – Web sitelerinde reklamlarda yeni dönem prestijle yarın başlıyor. Artık ilan verirken kimlik doğrulaması istenecek. Esnaflar ayrıca Elektronik Reklam Doğrulama Sistemi üzerinden yetkilerini doğrulayacak.

Yetkisiz ve kimlik doğrulaması yapılmadan web sitelerine satış ilanı verilemez. Bu sayede dolandırıcılığın da önüne geçilmiş olacak.

Düzenleme fiyat enflasyonunun önlenmesini amaçlıyor.

SÜRE UZATILMAYACAK

Hatırlanacağı üzere Ticaret Bakanı Ömer Bolat, ilgili düzenlemenin 1 Kasım’da yürürlüğe gireceğini hatırlatarak, sahte isim ve sahte hesaplarla gayrimenkul ve otomobil satışlarında fiyatları artırmaya yönelik manipülatif çabalara ağır cezalar uygulanacağını söylemişti. Bu cezadan bunları yayınlayan reklam sitelerinin sorumlu olacağını vurgulayan Bolat, “Buna göre program hazırlamaları gerekiyor. Kadrolarını hazırlamaları gerekiyor. Bu düzenleme kesinlikle uzatılmayacak ve 1 Kasım’da yürürlüğe girecek.” dedi.

Torba yasa çalışmasına da değinen Bolat, “Bakanlık olarak hazırlıklarımızı yaptık, cezaları artırıyoruz. Aslında enflasyon oranı belli, onun üzerine çıkarıyoruz ve kapatma cezası da gelecek. Hükümetin görüşü bu. Biz de uygulayıcı kuruluşuz. Her bakanlığın kanunla birlikte yönetmelikleri var. “Bir sürü kanun, yönetmelik var. Ticarette kurallara uygun çalışmak gerekir. Bu kurallara ve düzenlemelere aykırı davranan herkes otomatik olarak cezalandırılacaktır. Bunu birkaç kez tekrarlarsa o zaman geçici bir kapanma dönemi gelir.” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu