Haber

Almanya daha fazla ödeyerek uyuşturucu darboğazını aşmayı planlıyor

Almanya Sağlık Bakanı Karl Lauterbach, ülkedeki çocukların tedavisinde kullanılan ilaçlar sorununu sağlık sigortalarının bu ilaçlara daha fazla ödeme yapmasıyla çözmeyi hedefliyor.

Lauterbach, Alman Birinci Televizyon Kanalı ARD’ye Almanya’da patentsiz ilaçların fiyatlarının çok düşük olduğunu, patentle korunan ilaçların fiyatlarının ise çok yüksek olduğunu söyledi.

Almanya’da patentsiz ilaçların sabit fiyattan satıldığını vurgulayan Lauterbach, bu ilaçların daha yüksek fiyattan satılabilmesi için sabit fiyat uygulamasından çıkarılması ve burada fiyat düzenlemesi yapılması gerektiğine işaret etti.

Lauterbach, Almanya’nın patentsiz ilaçlar için cazip bir pazar olmadığını, bunun da Hollanda gibi yurt dışında yüksek talep gören ilaçların satışına yol açtığını kaydetti.

Bu konuda bugün harekete geçeceğini vurgulayan Lauterbach, “Sağlık sigortacılarına bu sabit fiyat üzerinden yüzde 50 daha fazla ödeme talimatı verilecek. Böylece şu anda Hollanda’da satılan ilaçlar Almanya’da yeniden satılacak.” sözünü kullandı.

Almanya’da eczacılar, son dönemde birçok ilaca ulaşmada sıkıntı çektiklerine dikkat çekerek, özellikle çocuklarda, kalp damar ilaçları ve antibiyotiklerde sorun yaşadıklarını belirtti.

Alman Tabipler Birliği Başkanı Klaus Reinhardt, bazı ilaçların temininde yaşanan darboğaza dikkat çekerek, halkı “imece” konusunda yardıma çağırdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu