Haber

Hem bakan hem de milletvekili olabilirler mi?

Cumhurbaşkanlığı Genel Seçimleri ve 28. Dönem Milletvekilliği seçimlerinin belirsiz sonuçlarına göre partilerin aldıkları oy oranları ve çıkardıkları milletvekili sayıları belli oldu.  prof. Metin Günday, milletvekili seçilen 16 bakanın derhal istifa etmesi gerektiğini vurgulayarak, “Anayasaya aykırıdır” dedi.

Bakanlar derhal istifa etmeli

14 Mayıs’ta Türkiye, Cumhurbaşkanlığı ve milletvekillerini seçmek için sandık başına gitti ve oy kullandı. 28. Dönem Milletvekilliği Genel Seçimlerinin belirsiz sonuçlarına göre partilerin aldıkları oy oranları ve çıkardıkları milletvekilliği sayıları belli oldu.

Ancak 2023’te AK Parti’nin milletvekili sayısı 266 oldu. 2023’te CHP’nin milletvekili sayısı 169 olarak belirlendi.

2023’te MHP milletvekili sayısı 50 oldu. İYİ Parti’nin milletvekili sayısı 44 olarak kaydedildi. Yeşil Sol Parti’nin milletvekili sayısı 62 oldu.

2023 yılında yapılan seçimler sonucunda Refah Partisi yine 5 milletvekili kazandı. Türkiye İşçi Partisi 2023’te parlamentoda 4 sandalye kazandı.

‘Muhalefetin gerekli temyiz sistemlerini mutlaka çalıştırması gerekiyor’

Birgün’den Hüseyin Şimşek’in haberine göre, 14 Mayıs seçimlerinde Erdoğan kabinesinde 16 bakan yardımcısı seçildi.

İdare Hukukçusu ve Prof. Dr. Metin Günday, bakanların istifa etmesi gerektiğini vurgulayarak sözlerini şöyle sürdürdü: “Zaten tüm bakanlar propaganda sürecinde aktif rol alarak seçim yasaklarına uymama durumunu ortaya koydular. Hele Milli Savunma Bakanı ve İçişleri Bakanı… Bir zamanlar orada bir hukuksuzluk vardı. Bakanlıkların imkanlarını kullanarak propagandalarını yaptılar, itirazları dikkate almadılar ve demokratik olmayan bir ortamda seçimler yapıldı. İster istemez imkanlar arttı ve vatandaşa ulaşma yolları kolaylaştı.”

Muhalefeti uyaran Prof. Dr. Metin Günday, “Muhalefetin mutlaka gerekli itiraz mekanizmalarını çalıştırması gerekiyor. Bu kişilerin bir an önce bakanlık görevlerini bırakmaları gerekiyor. Tuhaf bir durum var. Görevlerini alır almaz milletvekili olacaklar. İki görev bir arada yürümez. Cumhurbaşkanı’nın ilk turda seçimi kazanamayan, milletvekili seçilen mevcut bakanları, ülke ikinci tura giderken aynı koltuklarda kalamazlar. Aksi halde Anayasa’ya aykırılık olur.söz konusu.

ceyhan-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu