Haber

İBB Miras, Gülhane Parkı’ndaki 1500 yıllık sarnıcın restorasyonunu tamamladı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür Varlıkları Daire Başkanlığı’na bağlı İBB Miras, Gülhane Parkı’nda bulunan 1500 yıllık sarnıcın restorasyonunu tamamlayarak ziyarete açtı.

İBB’den yapılan açıklamaya göre, uzun yıllardır atıl durumda olan sarnıcın savunma ve onarım çalışmaları İBB Miras tarafından yapıldı. Çalışmalar kapsamında yapıya karakteristik dokusu ile uyumlu açılır kapanır yürüme platformu eklenmiştir.

Yaklaşık 1500 yıllık sarnıcın içi, çağdaş bir aydınlatma sistemi ile söyleşi, konser gibi çeşitli etkinlikler için hazır hale getirildi. Sarnıcın yanında bulunan 1911 tarihli kitabesi bulunan Barok üsluptaki çeşmenin de bakım ve onarımları yapılarak suya kavuşturulmuştur.

Gülhane Parkı Sarnıcı’nda sanatçı Büşra Kölmük’ün “Güzel Günler Gelecek”, “Ojakhi”, “Rüya Odası” gibi heykellerinin sergileneceği “Polen” isimli stant da ziyaretçilerle buluşacak. .

sarnıç hakkında

MS 5. ve 7. yüzyıllar arasına tarihlenen Gülhane Parkı Sarnıcı’nı yaptıran kişinin kimliği bilinmemekle birlikte sarnıçtaki duvar kalıntıları, üzerinde geçmişte bir yapı olduğunu göstermektedir.

16 Ekim 1912’de Sultan Mehmet Reşat’ın verdiği izinle “İstanbul şermanı” Dr.

haliliyehaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu