Haber

Yunanistan’daki Orman Yangınları: 2.000 Kişi Tahliye Edildi

Yunanistan’da orman yangınlarıyla mücadele sürüyor. Yunan itfaiye teşkilatının yaptığı günlük brifingde, Rodos adasında çıkan yangın nedeniyle 2 bin kişinin tahliye edildiği belirtildi.

Yunan itfaiyesinden yapılan açıklamada, ‘Rodos’ta çıkan yangın çalışmamıza engel oldu. Yangın, Laerma yerleşiminin güneyine ulaştı ve kara ve hava kuvvetlerinin çabalarına, ayrıca iş makineleri ve iş makinelerinin çalışmalarına rağmen gerçek, Lardo’ya doğru ilerledi. Bu kapsamda Asklipio ve Kiotari sakinlerine tahliye emri verildi. Tahliyeler sorunsuz gerçekleşti ve 2 binden fazla kişinin deniz yoluyla kurtarıldığı tahmin ediliyor.

Yeni sıcak hava dalgasının yeni yangın riskini artırdığını vurgulayan itfaiye, “Yeni sıcak hava dalgası, yangınların çıkması ve yayılması için tehlikeli koşullar yaratıyor. Yaşadığımız olağanüstü durumda hepimizin dikkat etmesi gerekiyor” dedi.

MİÇOTAKİS İTFAİYE EKİBİNİ ZİYARET ETTİ

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, çalışmalarını yangınla sürdüren Attika bölgesine bağlı Elefsis bölgesindeki itfaiye ekiplerini ziyaret etti. Mitsotakis, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Elefsis Hava Üssü’nde, özellikle bu hafta çıkan yangınları söndürme görevinin oldukça zor olduğu konusunda bilgi aldım ve gruplar ve mühendislerle konuşma fırsatı buldum. Ülkemize kattıklarınız için teşekkür ederim” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu